Úhrada za použití slovenských dálnic se stejně jako v Česku provádí nákupem elektronické dálniční známky. Povinnost nákupu elektronické dálniční známky platí na Slovensku pro všechna dvoustopá motorová vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny (včetně vozidel kategorie M1 a N1).

Svou vlastní dálniční známku musí mít uhrazenou také přípojné vozíky kategorie O1 a O2 tažené vozidlem kategorie M1, N1, M1G a nebo N1G bez ohledu na celkovou hmotnost soupravy. 

Motocykly jsou na Slovensku od dálničních poplatků osvobozeny. 

Platnost dálničních známek

Slovenskou dálniční známku lze zakoupit s platností na 10 dní, 30 dní nebo 365 dní

Ceny slovenských dálničních známek 2024

Délka platnosti Cena  
10 dní 12 EUR Koupit
30 dní 17 EUR Koupit
365 dní 60 EUR Koupit


Od 1. srpna 2024 půjde kromě výše uvedených variant známky zakoupit i jednodenní dálniční známku. Cena známky bude 5,40 EUR (cca 136 Kč) a známka bude platná jeden kalendářní den (tj. od 00:00 do 23:59). Vše o jednodenní slovenské dálniční známce se dozvíte v samostatném článku.

 

Kde koupit slovenskou dálniční známku?

Nejjednodušší způsob nákupu dálniční známky je na webu eznamka.sk. Proces nákupu je stejný jako v případě nákupu české dálniční známky. Stačí vybrat délku a začátek platnosti známky, zadat SPZ vozidla, vaši emailovou adresu a zaplatit. 

Na webu eznamka.sk lze také najít všechny zpoplatněné úseky slovenských dálnic a kamenné prodejny, kde lze elektronickou známku zakoupit (především čerpací stanice).

Průkazy ZTP a ZTP/P 

V současné době neexistuje žádný systém vzájemného uznávání statusu osoby se zdravotním postižením mezi zeměmi EU (viz webové stránky Evropské komise). České průkazy ZTP a ZTP/P tedy nemají na cenu dálničních poplatků mimo ČR žádný vliv. Slevu na dálniční poplatcích nelze získat ani na základě parkovacího průkazu ZTP.

Držitelé českých průkazu ZTP, ZTP/P nebo parkovacích průkazu ZTP tak nejsou na Slovensku od platby dálničních poplatků osvobozeni.

Mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny

Mýtné je u vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny vybíráno pomocí mýtného systému www.emyto.sk. Vozidla musí být vybavena palubní jednotkou, která je snímána mýtnými branami. 

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Než vyrazíte k našim sousedům, seznamte se také se slovenskou povinnou výbavou. Máte v autě antiradar? Tak jej raději nechte doma, na Slovensku je jeho používání nelegální. 

Vše o povinné výbavě na Slovensku naleznete v samostatném článku.

Dálniční známky v sousedních státech

Jak se platí za využití dálnic v okolních státech? To se dozvíte v samostatných článcích:

Chcete znát historii vašeho vozu? Prověřte si ji online! 

Kontrolu jakéhokoliv vozu na základě VIN kódu můžete provést jednoduše v největší evropské databázi záznamů o ojetých vozech na webu Cebia.com.
U jakéhokoliv vozidla můžete prověřit:

Jakmile zadáte VIN kód vozidla, můžete si ihned zobrazit všechny dostupné informace. Prověřit lze nejen automobily, ale také motocykly, čtyřkolky, přívěsy, vozíky, karavany, autobusy či nákladní vozidla

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co je to VIN kód

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný kód, který je unikátní pro každé vyrobené vozidlo. 

VIN najdete na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP) či v dokumentech k pojištění vozidla.