Ve Španělsku se stejně jako třeba v Itálii dálniční poplatky vybírají pomocí mýtných bran. Zpoplatněné jsou průjezdy hlavních dálničních tahů napříč celou zemí. Zpoplatnění platí pro všechna motorová vozidla a motocykly.

Stejným způsobem se vybírají také dálniční poplatky za vozidla s hmotností nad 3,5 t.

Tip: Dálnicím se úplně vyhněte 

Španělsko je doslova protkáno čtyřproudými rychlostními komunikacemi s maximální povolenou rychlostí 120 km/h, které nejsou zpoplatněné.

Při hledání trasy doporučujeme v navigaci zapnout funkci "Vyhnout se mýtnému" a využít právě tyto silnice.

Jak lze mýtné ve Španělsku zaplatit? 

Pokud zpoplatněné dálnice přeci jen využitjete, tak za ně zaplatíte v mýtných branách platební kartou, v hotovosti či prostřednictvím palubní jednotky Via-t. 

Ceny mýtného

Nejlepší způsob, jak zjistit cenu mýtného na konkrétní trase, je navštívit webové stránky provozovatele mýtného systému www.autopistas.com, na kterých pomocí plánovače tras zjistíte konkrétní cenu mýtného na celé vaší trase.

 

Orientační ceník dálničních poplatků (pro osobní vozidla)

Čeští motoristé v létě nejčastěji míří na severovýchodní pobřeží Španělska. Jízda po dálnici je mnohem rychlejší a příjemnější než po okresních silnicích po pobřěží. Do oblíbeného letoviska Lloret de Mar činí poplatek (od hranice s Francií) cca 12 EUR, do Barcelony pak 19 EUR

úsek dálnice vzdálenost výše mýtného
La Jonquera - Barcelona 160 km 18,89 EUR
La Jonquera - Lloret de Mar 100 km 11,72 EUR
Castalldefels - El Vendrell  50 km 11,59 EUR
León - Astorga  37 km 5,25 EUR
San Rafael - Segovia 27 km 2,60 EUR
Villacastín - Ávila  21 km 1,50 EUR 

Průkazy ZTP a ZTP/P 

V současné době neexistuje žádný systém vzájemného uznávání statusu osoby se zdravotním postižením mezi zeměmi EU (viz webové stránky Evropské komise). České průkazy ZTP a ZTP/P tedy nemají na cenu dálničních poplatků mimo ČR žádný vliv. Slevu na dálniční poplatcích nelze získat ani na základě parkovacího průkazu ZTP.

Držitelé českých průkazu ZTP, ZTP/P nebo parkovacích průkazu ZTP tak nejsou ve Španělsku od platby dálničních poplatků osvobozeni.

Mýtné pro vozidla nad 3,5 t

U vozidel s hmotností nad 3,5 tuny probíhá výběr mýtného stejným způsobem jako u osobních vozidel. Tedy prostřednictvím mýtných bran, kde lze platit platební kartou, v hotovosti nebo palubní jednotkou Via-t. 

Zkontrolujte povinnou výbavu

Než se vydáte na cestu do Španělska, nezapomeňte zkontrolovat povinnou výbavu vyžadovanou španělskou legislativou. Je palubní kamera ve Španělsku legální? Jaká je maximální povolená rychlost na dálnici? 

Vše o povinné výbavě ve Španělsku se dozvíte v samostatném článku.

Dálniční známky v sousedních státech

Jak se platí za využití dálnic v okolních státech? To se dozvíte v samostatných článcích:

Slovenská verze článku: Diaľničné poplatky Španielsko