❌ Červená kontrolka

Pokud se vám ve voze Volkswagen rozsvítila červená kontrolka, znamená to závadu bránící v další jízdě. Dokud ji neodstraníte a kontrolka nezhasne, nikam s automobilem nejezděte!

⚠️ Oranžová kontrolka

Oranžová kontrolka je varování, že s autem nemusí být vše v pořádku. S rozsvícenou oranžovou kontrolkou lze pokračovat v jízdě, závadu/varování byste ale měli co nejrychleji vyřešit. 

✔️ Zelená kontrolka

Zelené kontrolky jsou pouze informativní a indikují aktivaci jednotlivých funkcí vašeho Volkswagenu. Nejčastěji třeba rozsvícená světla. 

Přehled kontrolek Volkswagen

V přehledu níže naleznete nejčastější a nejdůležitější kontrolky, které se mohou u Volkswagenů objevit. Kompletní seznam kontrolek vašeho vozidla naleznete v jeho návodu k použití

Nízký tlak brzdové kapaliny

Červené brzdy-svg

Červená kontrolka s vykřičníkem značí vážnou závadu brzdového systému. Obvykle je to nízká hladina brzdové kapaliny. Rozsvítí-li se stejná kontrolka pouze s písmenem "P" místo vykřičníku, pak to znamená, že jste ponechali zataženou ruční brzdu.

V jízdě nepokračujte!

Řešení: Zkontrolujte stav brzdové kapaliny a případně ji doplňte. Pokud ani poté kontrolka nezhasne, odtáhněte vůz do servisu. 

Přehřátí chladící kapaliny motoru

ervená kapalina-svg

Červená kontrolka chladiva indikuje přehřátí motoru. Příčinou je obvykle nedostatek chladící kapaliny (fridexu). Její stav lze zkontrolovat až po vychladnutí motoru (kapalina mívá běžně přes 100 °C a při odšroubování víčka nádrže těsně po zhasnutí motoru vás může ošklivě popálit).

V jízdě nepokračujte!

Řešení: Po vychladnutí motoru doplňte chladící kapalinu a zkontrolujte, zda nikde neuniká. Pokud po doplnění kapaliny kontrolka stále svítí, vůz odtáhněte do servisu.

Nízký tlak motorového oleje

ervený olej-svg

Červená kontrolka olejničky značí nízký tlak motorového oleje. To znamená, že oleje v motoru není dostatek a motor by se mohl další jízdou nenávratně poškodit. 

V jízdě nepokračujte!

Řešení: Vůz zastavte ideálně na rovném povrchu a vypněte co nejdříve motor. Po vypnutí motoru chvíli vyčkejte, následně zkontrolujte hladinu motorového oleje a, pokud je to třeba, doplňte jej. V případě, že ani poté kontrolka nezhasne, odtáhněte auto do servisu. 

Závada dobíjení

ervená baterka-svg

Červená kontrolka autobaterie značí závadu v dobíjení vozidla - velmi často zapříčiněnou vadným alternátorem. Auto si v takové situaci nedokáže vyrobit dostatečné množství energie pro další jízdu. 

V jízdě nepokračujte!

Řešení: Nejlepším řešením je rovnou auto odtáhnout do servisu. Pokud společně s kontrolkou svítí i další červené kontrolky, v žádném případě motor nestartujte! 

Nízká hladina motorového oleje

Oranžový olej-svg

Oranžová kontrolka olejničky je upozornění na nízkou hladinu motorového oleje, který je potřeba co nejdříve dolít. Nové Volkswageny většinou na palubním počítači zobrazují i přesné množství, které je třeba dolít. 

⚠️ Lze pokračovat v jízdě, problém ale co nejrychleji vyřešte.

Řešení: Dolijte požadované množství motorového oleje. Jeho typ naleznete v návodu k obsluze vašeho vozu. 

Nesprávné spalování

Oranžový motor-svg

Kontrolka motoru alias kuře poukazuje na nesprávné spalování paliva. Příčin může být velké množství - od vadného EGR ventilu až po nefunkční lambda sondu. Většinou se také motor přepne do tzv. nouzového režimu.

⚠️ Lze pokračovat v jízdě, problém ale co nejrychleji vyřešte.

Řešení: Co nejdříve navštivte autoservis.

Závada žhavení motoru

Oranžové žhavení-svg

Kontrolka indikuje závadu žhavení u vznětového motoru. Příčin může být nespočet, proto se co nejdříve vydejte do autoservisu.

⚠️ Lze pokračovat v jízdě, problém ale co nejrychleji vyřešte.

Řešení: S automobilem co nejdříve navštivte autoservis.

Nízký tlak v pneumatikách

Oranžová pneu-svg

Pokud je váš Volkswagen vybaven systémem pro sledováním tlaku v pneumatikách, může se vám tato kontrolka rozsvěcet poměrně často. Indikuje nízký tlak v jedné nebo více pneumatikách, popřípadě závadu systému.

⚠️ Pokračovat v jízdě lze, až po důkladné kontrole tlaku ve všech pneumatikách. 

Řešení: Zastavte na bezpečném místě, zkontrolujte nahuštění všech pneumatik a v případě potřeby je dohustěte. Kontrolka by měla následně sama zhasnout. 

Kontrolka únavy

Oranžový Hrnek-svg

Velká část nových vozů Volkswagen je vybavena systémem monitorujícím únavu řidiče. Pokud se vám rozsvítí kontrolka hrnečku, auto vám chce naznačit, že je na čase si odpočinout.

✔️ Nejste-li unavení, lze bez obav pokračovat v jízdě.

Řešení: Kontrolka by měla sama zhasnout při dalším nastartování vozidla.

Závada posilovače řízení

Oranžový volant-svg

Kontrolka v podobě oranžového volantu indikuje závadu posilovače (serva) řízení. Závadu poznáte velice rychle i bez kontrolky, protože volant půjde výrazně více ztuha než běžně. 

⚠️ Lze pokračovat v jízdě, problém ale co nejrychleji vyřešte.

Řešení: Běžný motorista tuto závadu neodstraní. S autem raději co nejdříve zajeďte do servisu. 

Závada systému ESP

Oranžové ESP-svg

Svítící kontrolka ESP oznamuje závadu elektronického stabilizačního systému ESP. Pouhé problikávání kontrolky při prudším zatočení na kluzkém povrchu neznačí závadu systému, ale pouze vás upozorňuje, že systém právě zabránil začínajícímu smyku. 

⚠️ Lze pokračovat v jízdě, problém ale co nejrychleji vyřešte.

Řešení: V případě, že kontrolka nezhasíná, navštivte autoservis. Chyba bude zřejmě v některém z čidel a nebo řídící jednotce systému. 

Návštěva servisu

Oranžový servis-svg

Tato kontrolka říká řidiči, že vozidlo vyžaduje servis - obvykle pravidelnou výměnu oleje, případně servisní prohlídku. Kontrolku většinou doprovází textová zpráva na palubním počítači.

✔️ Lze bez obav pokračovat v jízdě, ale co nejdříve se objednejte do servisu.

Řešení: Funkčnost automobilu není nijak omezena. Co nejdříve však potřebné servisní úkony proveďte. 

Obecné varování

Oranžový trojúhelník-svg

Oranžový trojúhelník sám o sobě nic neznamená. Vždy doprovází některou z ostatních kontrolek, popřípadě varování na palubním počítači. Kontrolka trojúhelníku slouží pouze ke zvýraznění.

⚠️ Lze pokračovat v jízdě, problém ale co nejrychleji vyřešte.

Řešení: Zkontrolujte, zda nesvítí jiná kontrolka. Zkontrolujte varovné hlášky na palubním počítači. 

Při koupi ojetého Volkswagenu prověřujte nejen kontrolky 

Kontrolky vypovídají o aktuálním stavu vozidla, nicméně je lze jednoduše vypnout pomocí diagnostiky. Důležitější je tedy důkladné prověření historie vozidla.

Tu provedete velmi jednoduše zadáním VIN kódu vozidla na Cebia.com. Cebia provozuje největší databázi záznamů o ojetých vozech v Evropě.

Během pár okamžiků tak zkontrolujete historii najetých kilometrů, historii poškození, záznamy o odcizení vozidla, záznamy o provozu jako taxifotografie vozu z minulosti, servisní historii a spoustu dalších informací. 

Slovenská verze článku: Kontrolky v aute - VW (Volkswagen)