Osobní zkušenost

Nejlepší pro získání informací o prodejci auta je osobní zkušenost člověka, kterého znáte a věříte mu. Pokud tedy nakupujete ojeté auto, začněte se ptát ve vašem nejbližším okolí, kde auto koupili vaši známí a jak byli spokojeni. Osobní zkušenost vašeho známého je výhodná jak pro prodejce, tak i pro vás – prodejci může přinést další pozitivní recenze a vám vyšší pravděpodobnost dobrého nákupu.

Recenze na internetu

Na internetu je dnes možné najít hodnocení a recenze prodejců aut. Do internetového vyhledávače stačí zadat heslo „recenze“ nebo „zkušenosti“ a k tomu název prodejce nebo autobazaru – poté se vám zobrazí buď přímo hodnocení daného prodejce, nebo další odkazy, kde můžete zjistit informace o dotazovaném prodejci.

Můžete vyzkoušet také přímo tyto webové stránky:

Recenze na internetu ovšem vnímejte s rezervou – někteří zákazníci nemusí prodejce hodnotit spravedlivě a objektivnost hodnocení většinou není nijak kontrolována. Navíc často prodejce nedostane možnost se účinně bránit.

Prověření soukromého prodejce

Pokud nakupujete vozidlo od soukromé osoby, pak je prověření složitější. Je potřeba především vnímat, jestli inzerující je skutečně uživatelem auta a dlouhodobě jej používal nebo jestli se jedná o dovozce aut ze zahraničí a vozidlo tedy nikdy nepoužíval. U koupě od soukromé osoby může také být problematická případná reklamace skrytých závad vozidla, které se objeví po koupi.

Soukromá osoba – dlouhodobý uživatel auta

Koupě přímo od majitele auta může být velmi výhodná, ale také se může stát černou můrou. Pokud narazíte na dlouhodobého majitele vozidla, který auto používal několik let a nejlépe jej kupoval jako nové a zároveň má k dispozici servisní knížku, protokoly z STK a případně také servisní zakázky k vozidlu, pak to pro vás může být velmi dobrá koupě.

 Ale stále je dobré se mít na pozoru a vozidlo i přesto detailně prohlédnout, ideálně s odborníkem. Připravte si dopředu otázky, které mohou majitele auta zaskočit, a pozorně sledujte, jak odpovídá. Pokud se vám nebude cokoliv zdát, dobře zvažte, jestli auto koupit.

Soukromá osoba – krátkodobý uživatel auta

Pokud je prodejce auta majitelem pouze krátkou dobu (např. jeden, dva roky) a již jej kupoval jako ojeté, pak buďte velmi pozorní. Takové auto může mít technické problémy a majitel auta již do něj nechce investovat, chce se jej zbavit a přenést tak problémy auta na nového majitele. Zároveň je možné, že takové auto již nechtějí vykoupit v žádném bazaru a proto musí auto nabídnout k prodeji sám. Tyto problémy mohou být umocněny, pokud se jedná o již velmi staré auto nebo o starší prémiovou značku. Neplánovaný servis takových aut vás poté může vyjít na vyšší částku, než za jakou jste auto nakoupili.

Soukromá osoba – dovozce auta ze zahraničí

Vozidla ze zahraničí se často dováží po bouračkách, dovozce je opraví a následně nabízí k prodeji. Některá vozidla ovšem mohou být před opravou poměrně vážně poškozená, a pokud jako kupující neznáte rozsah poškození a způsob opravy, pak si do garáže můžete pořídit taky pěkného zajíce v pytli, který vás může přijít dost draze a to nejen na financích. Pokud při prohlídce auta zjistíte, že vozidlo bylo bouráno a prodejce vám o tom sám neřekl a zároveň budete mít pocit, že vám neříká o historii auta vše, co byste měl vědět, pak auto raději nekupujte.

Při koupi od soukromé osoby také dávejte pozor na majitele, kteří mohou být v exekuci. Vždy tedy doporučujeme investovat pár korun a prověřit možné exekuce prodejce.

Zásadní je uvedení VIN kódu v inzerátu

Nejen společnost Cebia, ale třeba i Expert Pepa z Autosalonu radí: inzerátům bez uvedeného VIN se vyhněte! To stejné platí i o inzerátech, kde je uvedena pouze část VIN kódu

Proč někteří prodejci VIN nechtějí uvádět jsme psali v tomto článku

Pomocí VIN kódu lze prověřit historii ojetého vozidla - najeté kilometry, servisní historii, předchozí poškození, záznamy o odcizení vozidla, stáří a původ vozidla apod.

Nejjednodušší způsob prověření je online na stránkách Cebia.com