Registr vozidel České republiky obsahuje všechny důležité informace o vozidlech provozovaných v ČR. Český motorista se s registrem vozidel setkává až nečekaně často - při přepisu vozidla, technické kontrole či při řešení přestupku s dopravní policií. 

Mnoho z údajů v registru je neveřejných, což je zcela pochopitelné. Nikdo z nás by asi nechtěl, aby si kdokoliv mohl najít naše jméno a adresu na základě registrační značky našeho auta. 

Nicméně o vozidlech toho lze v registru najít a zkontrolovat překvapivě hodně. Vozidlo však musí být v ČR registrováno! Pokud chcete prověřit historii čerstvě dovezeného vozidla, zkontrolujte jeho historii v zahraničí - například pomocí systému AUTOTRACER

Co lze v registru vozidel zjistit? 

V registru vozidel lze vyhledávat podle kódu VIN, kterým je vybaveno každé auto, motorka, náklaďák či autobus. Z registru lze získat:

  • Záznamy tachometru z technických kontrol a měření emisí
  • Datum 1. registrace vozidla v České republice 
  • Datum 1. registrace vozidla (u vozů dovezených ze zahraničí)
  • Barvu karoserie vozidla

Informace z registru vozidel lze získat online zde

Informace z registru vozidel získáte nejjednodušeji na webu www.zkontrolujsiauto.cz po zadání VIN kódu. Ve výpisu historie vozu získáte data z registru vozidla přehledně znázorněna.

Výpis historie najetých kilometrů: výpis km

Záznamy o stáří a registraci vozu: Záznamy o stáří vozu

Záznamy o barvě vozu:Barva vozidla

Prověřte i poškození a historii inzerce

Kromě údajů z registru vozidel lze podle VIN zjistit celou řadu dalších informací z historie auta: 

  • Další záznamy tachometru - zkušení podvodníci stáčí tachometry průběžně před STK
  • Záznamy o poškození - z ČR i zahraničí
  • Servisní historii
  • Historii inzerce - záznamy inzerátů vozidla včetně fotografií a inzerovaných cen
  • Kontrola odcizení - v několika státech světa
  • Výbava a specifikace 

Všechny tyto informace lze najít na webu www.zkontrolujsiauto.cz. Po zadání VIN kódu prověřovaného vozidla se dozvíte, jaké informace systém obsahuje. 

 Kupujete ojeté auto? Prověřte i jeho majitele

Ve statistikách Exekutorské komory ČR lze zjistit, že v roce 2020 bylo v ČR přes 4 miliony nařízených exekucí, přičemž průměrný počet exekucí na jednu osobu v exekuci byl 6. Na to je třeba myslet při koupi vozidla. Pokud koupíte auto od osoby v exekuci, může vám být bez ohledu na platnou kupní smlouvu a uhrazenou kupní cenu zabaveno exekutorem. V takovém případě lze škodu vymáhat leda po prodávajícím, což je často nemožné.

Proto je důležité zkontrolovat, zda jsou na prodávajícího vedena exekuční řízení v Centrální evidenci exekucí provozované Exekutorskou komorou ČR. Do rejstříků dlužníků lze nahlížet jednoduše online na webu exekuce.cebia.cz 

Kontrolu lze provést na základě rodného čísla, IČO nebo jména a data narození.