Je třeba si uvědomit, že při nákupu auta nemusíte uhradit jen samotnou cenu vozidla, ale také další částky za různé poplatky a služby, které souvisí ať už přímo s nákupem auta anebo jsou nutné pro zahájení bezproblémového provozu vozidla.

Hledáte-li spolehlivou ojetinu, můžete se inspirovat naším výběrem nejlepších ojetin do 100 000 Kč, případně žebříčkem spolehlivosti ojetin z Německa.

Než si tedy stanovíte finanční limit na nákup auta, tak si spočítejte celkovou částky za všechny tyto služby a poplatky a přičtěte ji k předpokládané ceně za auto.

Tady uvádíme jejich přehled:

Cena prověření před koupí

Jak už jistě víte, je velmi důležité auto před nákupem prověřit. Informace z historie vozidla se částečně dají získat zdarma, např. pokud je k vozidlu k dispozici servisní knížka, ale pokud chcete mít maximální jistotu, tak je dobré využít placených služeb. Zde je přehled, co kolik stojí:

  • Online prověřeníCebia.com – cena za online prověření jednoho auta se pohybuje v řádu stokorun.
  • Prověření v zahraničíslužba PROVIN – cena vychází na nižší tisíce Kč, záleží na zemi prověření a případně na počtu prověřovaných zemí.
  • Fyzická prohlídka – auto můžete fyzicky prohlédnout s pomocí kamaráda nebo známého automechanika zadarmo nebo také některou odbornou placenou službou, jejichž cena se pohybuje v řádech tisícikorun za jedno auto.

První servis

V případě koupě ojetého auta počítejte s finanční rezervou na první nezbytný servis provozních částí auta, které již mohou být opotřebované (brzdy, motorový olej, rozvody motoru, atd.). Snažte se tyto provozní části zkontrolovat ještě před nákupem auta, abyste si mohli stanovit co nejpřesnější náklady na prvotní servis. Počítejte s částkou od jednotek až po desítky tisíc korun podle značky a stáří auta – první servis po koupi auta rozhodně neignorujte a nepodceňujte!

Pneu

Pneumatiky na kupovaném vozidle již mohou mít nedostatečnou hloubku dezénu a bude potřeba co nejdříve koupit nové. Navíc počítejte se dvěma sadami – letní a zimní. Výdaje za jednu sadu se pohybují přibližně od 4000 do 10 000 Kč podle rozměrů pneumatik.

Pojištění

Koupené vozidlo by mělo být pojištěno, ještě než s ním vyjedete z prodejny. Dnes vám již většina prodejců a bazarů zajistí pojištění přímo v místě prodeje. Pojistit musíte vozidlo minimálně pojištěním odpovědnosti (tzv. povinné ručení) a dle svého uvážení případně můžete uzavřít také havarijní pojištění. Povinné ručení stojí podle zvolené pojišťovny a objemu motoru od tisícovky, u vyšších objemů počítejte s částkou i přes 5 000 Kč. Pokud budete chtít pojistit auto také havarijně, pak podle stáří a typu auta počítejte s částkou od několika tisícovek a výše. U prémiových značek aut vyšších tříd je pojistné i několik desítek tisíc.

Dálniční známka

Jednoduché – pokud chcete jezdit po našich skvělých dálnicích, přidejte do rozpočtu nákupu auta 1 500 Kč.

Povinná výbava auta

Pokud kupované auto nebude vybaveno povinným příslušenstvím, pak jej budete muset koupit. Povinná je především autolékárnička, výstražný trojúhelník a jedna výstražná vesta. Vše lze koupit za pár stovek, takže investice není velká. Měli byste také zvážit nákup dalšího vybavení, které se vám může hodit nebo je povinné v některých zemích Evropy:

  • Reflexní vesty pro celou posádku (povinné např. v Rakousku a v Polsku)
  • Hasicí přístroj (povinné např. v Polsku nebo v pobaltských zemích)
  • Alkoholtester (povinný např. ve Francii)