Při nákupu nového i ojetého vozidla se můžete setkat s tzv. převozkou - zeleným papírem nalepeným na zadním skle. Převozní značka je jednorázový dočasný doklad s omezenou platností. Na značce je písmeno značící okres, v němž byla značka vydána, číslice označující pořadové číslo značky a razítko s podpisem prodejce (bez něj není platná).prevozka

K čemu převozní značka slouží

Jak název napovídá, zelená převozní značka slouží k převozu vozidla a to od prodejce k místě registrace. Rozhodně není určená pro dlouhodobý provoz! Tento dočasný doklad je určený pouze k řešení situace, kdy vůz ještě není v ČR zaregistrován a nebyly mu přiděleny řádné registrační značky (vše o registraci vozidla naleznete v samostatném článku). 

Platnost převozní značky

Platnost zelené převozní značky je 10 dní od jejího vydání. Za platnou je považována pouze v případě, že je potvrzena razítkem a podpisem prodejce. Značka musí být viditelně nalepená na zadním skle tak, aby byla dobře čitelná. 

Omezení zelené převozní značky

Převozní značka nenahrazuje standardní registrační značku. Z toho důvodu se k ní pojí několik omezení a pravidel: 

  • Převozní značka je platná pouze 10 dní
  • S převozní značkou nelze vycestovat do zahraničí
  • Značka je určená pouze k jízdě do místa registrace

V případě kontroly vás policisté samozřejmě nebudou sledovat a kontrolovat, kam skutečně jedete. Pokud vás však zastaví uprostřed noci se sbalenými kufry na dovolenou, jen těžko jim budete vysvětlovat, že míříte na úřad. Doporučujeme tak zákony nepokoušet a co nejdříve vůz zaregistrovat

Jak převozní značku získat

Převozní značky jsou vždy vydávány dopravním inspektorátem a jsou určené pouze pro firmy zabývající se prodejem, dovozem nebo jinou činností spojenou s vozidly. 

Kromě papírových převozních značek existují také plechové převozní (tzv. manipulační) značky, které lze využívat na vícero vozidlech. Je však nutné vést knihu jízd a mít sjednané speciální pojištění. 

Pokud máte zájem o převozní značku, informujte se o podmínkách jejich získání na obecním úřadě s rozšířenou působností. 

Společnost Cebia převozní značky nevydává! Lze je získat pouze na dopravním inspektorátu.

Pro jízdu jen převozní značka nestačí

Kromě platné převozní značky musíte mít v autě i doklad o koupi vozu sloužící jako náhrada za malý technický průkaz. Dokladem se rozumí kupní smlouva, případně faktura. Zároveň musíte mít doklad o pojištění vozu (zelenou kartu) a povinnou výbavu

Kupujete ojetý vůz? Prověřte si jeho historii

Pokud vybíráte ojetý vůz, nezapomeňte jej před koupí důkladně prověřit. Z pohodlí domova můžete zkontrolovat:

  • Historii najetých kilometrů
  • Předchozí poškození včetně fotografií
  • Servisní historii
  • Záznamy o odcizení
  • Původ vozidla
  • a mnoho dalšího

Auto lze zkontrolovat online během pár okamžiků na webu Cebia.com. Jedná se o největší databázi údajů o ojetých vozidlech ve Střední Evropě a obsahuje záznamy především z Německa, Česka, Francie a Beneluxu. 

Prověřit vozidlo můžete zde