DOT kód je řada písmen a číslic o obvyklé délce 8 až 12 znaků. Kód obsahuje důležité informace o původu a především stáří pneumatiky. 

Kde najdu DOT kód pneumatiky? 

DOT kód naleznete obvykle na vnějším boku pneumatiky, většina výrobců jej značí písmeny DOT, někteří dokonce zvýrazňují poslední čtyři čísla kódu, která jsou pro řidiče vůbec nejdůležitější. 

Proč je dobré DOT kód kontrolovat?

DOT kód je dobré kontrolovat především při nákupu ojetého vozidla nebo použitých pneumatik. V obou případech je důležité zkontrolovat, že pneumatiky nejsou příliš staré a mají stále dostatečně dobré jízdní vlastnosti. 

To zkontrolujete pomocí posledního čtyřčíslí DOT kódu, kdy dvě první čísla označují týden a druhá dvě rok výroby pneumatiky. Končí-li DOT kód číslem 3123, pak byla pneumatiky vyrobena ve 31. týdnu roku 2023.

Staré pneumatiky mohou být nebezpečné

Obecně se doporučuje nepoužívat pneumatiky starší než 10 let. I při správném skladování se totiž postupem času chemickými procesy zhoršují jejich vlastnosti, a tím pádem i jejich adheze při jízdě. 

Příliš staré pneumatiky obvykle velmi kloužou na mokré či zledovatělé vozovce. 

Co obsahuje DOT kód? 

Označení DOT

DOT

DOT je zkratkou anglického Department of Transportation, která pro pneumatiky zavedla bezpečnostní certifikaci a sjednotila jejich značení.

Kód výrobce a velikost pneumatiky

dot-plant-code

Pod kódem výrobce je ukryt kód továrny, ve které byla pneumatika vyrobena, poslední znak pak může značit i velikost pneumatiky

Výrobní kód

dot-brand

Ve výrobním kódu je zakódován název modelu pneumatiky.

Datum výroby pneumatiky

DOT-date

Poslední čtyři čísla udávají týden a rok výroby pneumatiky. První dvě čísla jsou týden v roce, poslední dvě čísla jsou rok. Kód 3123 tedy znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 31. týdnu roku 2023.

U pneumatik zkontrolujte i rozměr a dezén

Aby byla jízda bezpečná, je důležité dodržet výrobcem stanovený rozměr pneumatik, ten naleznete ve velkém technickém průkazu, případně na Portálu občana (v sekci vozidla). 

Ještě důležitější je pak hloubka dezénu pneumatik. Dezén zajišťuje u letních pneumatik odvod vody z pod kol, u zimních navíc i schopnost pohybu po sněhu a ledu. Jak má být dezén hluboký a jak jej změřit, se dozvíte v samostatném článku o hloubce dezénu pneumatik

Kupujete ojetý automobil? Prověřte si jeho historii! 

Kontrolu historie provedete jednoduše v největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě na webu Cebia.com. Prověřením historie se lze jednoduše vyhnout vozidlům po vážných haváriíchpo záplaváchse stočeným tachometrem či vozidlům odcizeným v EU i mimo ni. 

Co všechno může prověření obsahovat se dozvíte v ukázce prověření vozidla. Případně můžete zkontrolovat i jakékoliv jiné vozidlo. Stačí znát VIN kód vozidla.

Prověřit VIN kód >

 

Slovenská verze článku: DOT kód pneumatiky - Čo znamená?