Skupina AM - od 15 let

Ridicak_AM

Řidičský průkaz skupiny AM umožňuje řidiči ve věku od 15 let samostatně řídit motocykly, tříkolky či miniauta s maximální rychlostí 25 - 45 km/h, objemu motoru do 50 ccm a výkonu do 4 kW. Délka platnosti řidičského průkazu je 10 let.

Kategorie vozidel: 

 • Dvoukolová vozidla s maximální rychlostí 25 až 45 km/h, se spalovacím motorem do objemu 50 ccm nebo elektromotorem do výkonu 4 kW.
 • Tříkolová vozidla s maximální rychlostí 25 až 45 km/h, se spalovacím motorem do objemu 50 ccm nebo elektromotorem do výkonu 4 kW.
 • Čtyřkolová vozidla s maximální rychlostí 25 až 45 km/h o hmotnosti v nenaloženém stavu nejvýše 350 kg se spalovacím motorem do objemu 50 ccm nebo elektromotorem do výkonu 4 kW.

Skupina A1 - od 16 let

Ridicak_A1

Řidičský průkaz skupiny A1 umožňuje řidiči ve věku od 16 let samostatně řídit motocykly s objemem motoru do 125 ccm a výkonem do 11 kW, nebo tříkolky s výkonem do 15 kW. Délka platnosti řidičského průkazu je 10 let.

Kategorie vozidel: 

 • Lehké motocykly (s možností připojení postranního vozíku) o maximálním výkonu nejvýše 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg a s objemem spalovacího motoru nejvýše 125 ccm. 
 • Tříkolová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW.
 • Čtyřkolová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW, maximální hmotností 400 kg v nenaloženém stavu a o objemu nejvýše do 125 ccm.
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupiny AM.

Skupina A2 - od 18 let 

Ridicak_A1

Řidičský průkaz skupiny A2 umožňuje řidiči ve věku od 18 let samostatně řídit motocykly o výkonu nejvýše 35 kW. Délka platnosti řidičského průkazu je 10 let.

Kategorie vozidel:

 • Motocykly (s možností připojení postranního vozíku) o maximálním výkonu nejvýše 35 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,2 kW/kg, které nebyly upraveny z motocyklu s více než dvojnásobným výkonem.
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupin AM a A1.

Skupina A - od 20 let*

Ridicak_A

Řidičský průkaz skupiny A umožňuje řidiči samostatně řídit motocykly bez omezení výkonu či rychlosti a tříkolky s výkonem převyšujícím 15 kW. Skupina umožňuje také řízení čtyřkolek o výkonu do 15 kW a hmotnosti 400 kg. Délka platnosti řidičského průkazu je 10 let.

*Oprávnění lze získat ve věku:

 • 20 let, pokud je osoba nejméně 2 roky držitelem řidičského oprávnění skupiny A2.
 • 21 let, pokud je řidičské oprávnění omezeno jen na tříkolová motorová vozidla.
 • 24 let bez omezení. 

Kategorie vozidel:

 • Motocykly (s možností připojení postranního vozíku) bez omezení rychlosti nebo výkonu.
 • Tříkolová vozidla s výkonem převyšujícím 15 kW.
 • Čtyřkolová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW a maximální hmotností 400 kg v nenaloženém stavu.
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupin AM, A1 a A2.

Skupina B1 - od 17 let

Ridicak_B1

Řidičský průkaz skupiny B1 umožňuje řidiči samostatně řídit čtyřkolová vozidla (automobily) s výkonem do výše 15 kW a hmotností v nenaloženém stavu do výše 400 kg, resp. 550 kg u užitkových verzí. Délka platnosti řidičského průkazu je 10 let.

Kategorie vozidel:

 • Čtyřkolová vozidla s maximálním výkonem do 15 kW a hmotností v nenaloženém stavu nepřevyšující 400 kg nebo 550 kg u vozidel určených pro přepravu zboží.
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupin AM a A1 tříkolová.

Skupina B - od 18 let

Ridicak_B

Řidičský průkaz skupiny B umožňuje řidiči samostatně řídit skútry do objemu 125 ccm, automobily o maximální hmotnosti 3 500 kg a vléci přípojná vozidla o maximální hmotnosti 750 kg. Délka platnosti řidičského průkazu je 10 let.

Kategorie vozidel:

 • Motocykly s automatickou převodovkou (skútry) se spalovacím motorem do objemu 125 ccm a do výkonu 11 kW.
 • Automobily o hmotnosti maximálně 3 500 kg.
 • Přípojná vozidla o maximální hmotnosti 750 kg (hmotnost jízdní soupravy musí být maximálně 3 500 kg).
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupin AM, A1 s automatickou převodovkou, A tříkolová a B1.

Skupina C1 - od 18 let

Ridicak_C1

Řidičský průkaz skupiny C1 umožňuje řidiči samostatně řídit motorová vozidla o maximální hmotnosti 3 500 kg až 7 500 kg určená pro přepravu maximálně 9 osob (např. lehká nákladní auta). Délka platnosti řidičského průkazu je 5 let.

Kategorie vozidel: 

 • Motorová vozidla (s výjimkou traktorů) o maximální hmotnosti 3 500 kg až 7 500 kg určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o hmotnosti nejvýše 750 kg. 
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupiny AM.

Skupina C - od 21 let

Ridicak_C

Řidičský průkaz skupiny C umožňuje řidiči samostatně řídit motorová vozidla o maximální hmotnosti vyšší než 3 500 kg určená pro přepravu maximálně 9 osob (např. těžká nákladní auta). Délka platnosti řidičského průkazu je 5 let.

Kategorie vozidel:

 • Motorová vozidla (s výjimkou traktorů) o maximální hmotnosti vyšší než 3 500 kg určená pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o hmotnosti nejvýše 750 kg.
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupin AM a C1.

Skupina D1 - od 21 let

Ridicak_D1

Řidičský průkaz skupiny D1 umožňuje řidiči samostatně řídit motorová vozidla o maximální délce 8 metrů určená pro přepravu 8 až 17 osob (např. minibusy). Délka platnosti řidičského průkazu je 5 let.

Kategorie vozidel:

 • Motorová vozidla s délkou maximálně 8 metrů určená pro 8 až 16 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o hmotnosti nejvýše 750 kg.
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupiny AM.

Skupina D - od 24 let

Ridicak_D

Řidičský průkaz skupiny D umožňuje řidiči samostatně řídit motorová vozidla určená pro přepravu více než 8 osob kromě řidiče (autobusy). Délka platnosti řidičského průkazu je 5 let.

Kategorie vozidel:

 • Motorová vozidla určená pro více než 8 osob kromě řidiče, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo o hmotnosti nejvýše 750 kg.
 • Navíc můžete řídit: Vozidla ze skupin AM a D1.

Skupina B+E - od 18 let

Ridicka_BE

Řidičský průkaz skupiny B+E je rozšířením výše zmíněné skupiny B a umožňuje řidiči řídit jízdní soupravu, ve které je motorové vozidlo o maximální hmotnosti 3 500 kg a přípojné vozidlo taktéž o maximální hmotnosti 3 500 Kg (např. automobil + těžký vozík). Délka platnosti řidičského průkazu je 10 let.

Podmínkou pro získání řidičského oprávnění skupiny B+E je vlastnictví skupiny B.

Skupina C1+E - od 18 let

Ridicak_C1E

Řidičský průkaz skupiny C1+E umožňuje řidiči samostatně řídit jízdní soupravu o maximální hmotnosti 12 000 kg, která může být složená z:

 • Vozidla z výše uvedené skupiny C1 a přípojného vozidla o hmotnosti vyšší než 750 kg.
 • Vozidla z výše uvedené skupiny B a přípojného vozidla o hmotnosti vyšší než 3 500 kg.

Délka platnosti řidičského průkazu je 5 let.

Skupina C+E - od 21 let

Ridicak_CE

Řidičský průkaz skupiny C+E umožňuje řidiči samostatně řídit jízdní soupravu složenou z vozidla z výše uvedené skupiny C a přípojného vozidla o hmotnosti vyšší než 750 kg (např. tahač s návěsem). Délka platnosti řidičského průkazu je 5 let.

Skupina D1+E - od 21 let

Ridicak_D1E

Řidičský průkaz skupiny D1+E umožňuje řidiči samostatně řídit jízdní soupravu složenou z vozidla z výše uvedené skupiny D1 a přípojného vozidla o hmotnosti vyšší než 750 kg. Délka platnosti řidičského průkazu je 5 let.

Skupina D+E - od 24 let

Ridicak_DE

Řidičský průkaz skupiny D+E umožňuje řidiči samostatně řídit jízdní soupravu složenou z vozidla z výše uvedené skupiny D a přípojného vozidla o hmotnosti vyšší než 750 kg. Délka platnosti řidičského průkazu je 5 let.

Skupina T - od 17 let

Ridicak_T

Řidičský průkaz skupiny T umožňuje řidiči samostatně řídit traktory a samojízdné pracovní stroje, ke kterým smí být připojeno přípojné vozidlo. Délka platnosti řidičského průkazu je 10 let.

Platnost českého řidičského průkazu

Jelikož je Česko členem EU, platí náš řidičský průkaz ve všech ostatních členských zemích EU. Český doklad navíc uznávají i některé země mimo EU. V ostatních zemích pak budete potřebovat mezinárodní řidičský průkazKde všude platí český řidičský průkaz se dozvíte v samostatném článku. 

Vybírate si ojeté vozidlo? Prověřte si jeho historii! 

Kontrolu historie auta, motocyklu, autobusu či traktoru provedete jednoduše v největší databázi záznamů ojetých vozidel v Evropě na webu Cebia.com.
Stačí zadat VIN kód vozidla a ihned můžete zkontrolovat řadu informací: 

Prověřit VIN kód >

Autotracer_pruvodce

Co to je VIN kód?

VIN (Vehicle Identification Number) je 17místný unikátní kód, jenž je rodné číslo každého vyrobeného vozu. Své VIN mají nejen osobní automobily, ale také motocykly, užitková vozidla, vozíky, přívěsy či obytné vozy. 

VIN kód najdete na mnoha různých místech ve vozidle. Přesné umístění VIN je rozdílné u každého vozidla, vždy jej však spolehlivě najdete v dokladech od vozu (velký TP a malý TP).