Nízkoemisní zóny v Německu

V souvislosti s bojem proti znečišťování klimatu řada německých měst zavádí nízkoemisní zóny. Počet měst s nízkoemisními zónami v Německu v posledních letech rapidně roste. V Německu se taková zóna nazývá Umweltzone, tedy ekologická zóna. Do ekologické zóny v Německu mohou všechna vozidla vjíždět pouze s emisní plaketou. V roce 2023 bylo v Německu již 52 ekologických zón zahrnujících více než 80 měst i celých oblastí. V podstatě jde o naprostou většinu velkých německých měst. Přehled včetně mapy se všemi zónami naleznete na webu www.germanemissionssticker.com.

Ekologická známka

Pokud se chystáte autem vjet do některého německého města, obstarejte si včas ekologickou známku, neboli emisní plaketu (Umweltplakette nebo Feinstaubplakette). Při vjezdu do emisních zón musí být označena všechna vozidla, i zcela nová! Starší a znečišťující vozidla na emisní plaketu nárok nemají a vstup do ekologických zón jim bude zakázán. Přísnější metr platí pro dieselové vozy, ty musí splňovat minimálně EURO 4, tedy datum výroby vozidla přibližně od roku 2006.

Německé emisní plaketě | €13.95

Kde koupit emisní plaketu

Emisní plaketu můžete v ČR koupit u některých STK, stejně jako v Německu (například DEKRA, A.T.U a TÜV). Cena je přibližně 300 Kč a pokud vaše auto nemůže emisní plaketu získat, zdarma vám to oznámí. 

Plaketu připevněte na vnitřní stranu čelního skla tak, aby zvnějšku bylo vidět zelenou část a SPZ Nejlépe po pravé straně čelního skla z pohledu řidiče. Výhodou je, že emisní plaketa k vašemu autu vám zůstane navždy a můžete do jakékoliv bezemisní německé zóny jezdit opakovaně.

Postihy

Pokud vjedete do ekologické zóny bez německé emisní plakety nebo se starší červenou či žlutou plaketou, bude vám udělena pokuta ve výši přibližně 100 €

Ale pozor - pokud policie pojme podezření, že vaše auto není v dobrém technickém stavu (třeba nadměrně kouří z výfuku), může vás zastavit a pojedete s nimi do servisu, kde emise změří. Pokud nesplníte předepsanou emisní normu, auto musíte nechat na místě opravit nebo odtáhnout do ČR. Nalepená emisní plaketa vás nezachrání a ještě zaplatíte pokutu.

Nezapomeňte zkontrolovat také povinnou výbavu

Pokud se chystáte na výlet do Německa, je důležité, abyste zkontrolovali, že v autě máte správnou povinnou výbavu. Např. máte-li ve vozidle tzv. antiradar, můžete za něj v Německu dostat tučnou pokutu. Vše o povinné výbavě v Německu naleznete v samostatném článku. 

Slovenská verze článku: Emisné zóny v Nemecku a obmedzený vjazd do miest i celých oblastí