• Stáhněte si zdarma plnou moc k přepisu vozidla
  • Plná moc musí být úředně ověřená
  • Pro převod vozu lze zplnomocnit kohokoliv

Po úpravě systému změny vlastníka vozidla již vozidla nelze provozovat v "polopřevodu". Původní majitel tedy auto nemůže odhlásit na svém úřadě a poslat doklady novému majiteli k přihlášení na jeho úřadě. Nově se změna vlastníka provádí naráz. Jde to na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. 

Převodu se mohou zúčastnit obě strany, nebo lze někoho k úkonu zmocnit. V tom případě může převod vozidla provést kupující, prodávající nebo někdo úplně jiný. Vždy je zapotřebí úředně ověřená plná moc. 

Mapu kontaktních míst, kde lze podpis na plné moci úředně ověřit naleznete na stránkách Czech Point. Podpis lze nejjednodušeji úředně ověřit na pobočkách České Pošty, pobočka však musí být kontaktním místem Czech POINT. 

Stáhnout plnou moc v PDF
Stáhnout plnou moc v DOC 

Vůz před koupí prověřte na Cebia.com 

Pokud kupujete ojetý vůz, nikdy nezapomínejte na jeho prověření. Nejen na českém trhu s ojetými vozidly se vyskytuje řada vozů s upraveným tachometrem, po těžkých haváriích nebo s upraveným původem. 

Nejjednodušší způsob prověření je pomocí VIN kódu vozidla. Prověření provedete on-line na stránce Cebia.com, kterou provozuje společnost Cebia. Systém má přístup do databází poškozených vozidel z více než 32 zemí včetně Německa a u vozidel lze prověřit:

Co musí plná moc obsahovat

Plná moc pro přepis vozidla nemá pevně předepsaný formát, měla by nicméně obsahovat několik základních věcí:

  • identifikaci obou stran - zmocněnce a zmocnitele
  • úkon, k němuž zmocnitel zmocňuje zmocněnce - v tomto případě přepis vozidla
  • identifikaci vozidla, které bude přepsáno (značka, model, datum 1. registrace, VIN kód)
  • délka platnosti plné moci k přepisu vozidla
  • podpisy obou stran (podpis osoby, která se přepisu fyzicky neúčastní, musí být úředně ověřený)

Další dokumenty potřebné pro přepis vozidla

Osoba vyřizující přepis vozidla na úřadě s sebou musí mít kromě plné moci pro přepis vozidla i tyto dokumenty: 

Od 1. 3. 2023 již pro přepis vozidla nemusíte mít papírový protokol o evidenční kontrole. Úředník si jej dohledá sám v systému evidenčních kontrol. Povinnost evidenční kontrolu absolvovat samozřejmě zůstává i nadále, platnost kontroly je 1 rok

Při koupi vozidla prověřujte i prodávajícího

Pokud vozidlo kupujete vždy si zkontrolujte, zda s ním prodávající může manipulovat. Pokud je na majitele vedena exekuce, nesmí s ním nakládat a pokud vám jej prodá, může vozidlo zabavit exekutor. A to i přes to, že máte v ruce platnou kupní smlouvu a uhradili jste kupní cenu. 

Exekuce lze zkontrolovat online v Centrální evidenci exekucí provozované Exekutorskou komorou ČR na webu exekuce.cebia.cz 

Vyhledávat v evidenci můžete podle rodného čísla, IČO nebo jména a data narození.